Taylor Pierce: Wiki, Bio, Age, Height, Family, Girlfriend, Net Worth
Taylor Pierce: Wiki, Bio, Age, Height, Family, Girlfriend, Net Worth: Taylor Pierce is a dancer, choreographer, media face, content creator, TikTok star, internet influencer socialite, businessman and public figure. She was born on July 12, 1993 in Harrisburg, Pennsylvania, United States of America. Taylor is famous for her amazing dancing skills. She has been practicing dancing for a long time. She performed in several dance shows in hip-hop battles.
Taylor Swift Height, Net Worth, Wei…
Please enable JavaScript
Taylor Swift Height, Net Worth, Weight, Age, Boyfriend, BiographyTaylor Pierce
Taylor is also famous on social media. She shares dance videos on her Instagram and TikTok accounts. She has a huge fan following on her social media platforms. In this article, we have presented the biography of Taylor Pierce to our dear readers. So scroll down to read this article to learn about Taylor Pierce’s biography, age, height, family, career, girlfriend, net worth, etc!
Taylor Pierce’s Life, Age, Birthday, and Nationality
She was born on July 12, 1993. Taylor’s place of birth is Harrisburg, Pennsylvania, United States. And Taylor is an American citizen. The current age of famous dancer Taylor is 29 years and 6 months as of January 2023. She will turn 30 in July 2023. According to her date of birth, Taylor’s zodiac sign is Cancer. . Famous dancer Taylor celebrates her birthday on July 12 every year.
Taylor Pierce
Taylor Pierce’s Education
Speaking of her education, Taylor is well educated. According to her Facebook profile, Taylor attended Loyola High School to attend, then Taylor enrolled at Stephen F. Austin University for general education. In addition, she attended Landmark Worldwide Institute to pursue personal development courses. She then enrolled at Austin Community College to graduate. Taylor pursued a graduate degree in dance and psychology.
See more: Elena Couzens (Wayne Couzen’s Wife): Wiki, Bio, Age, Case Against herFamily, Parents, Siblings, Ethnicities, and Religions by Taylor Pierce
Taylor belongs to a stable family. We did a lot of research but could not find the names of Taylor Pierce’s parents at the time of writing this article. According to many sources, Taylor’s father is a businessman. On the other hand, Taylor’s mother is a housewife. Taylor has siblings but their names are not known. Taylor belongs to a mixed ethnicity. And she believes in the Christian religion.
.medrectangle-4-multi-111{border:none!important;display:block!important;float:none!important;line-height:0;margin-bottom:15px!important;margin-left:auto!important;margin -right:auto!important;margin-top:15px!important;max-width:100%!important;min-height:250px;min-width:250px;padding:0;text-align:center!important}
Taylor Pierce Career- Dancer and Social Media Influencer
Taylor has loved to dance since childhood. Her hobby of dancing led her to pursue a career as a professional dancer. During her high school days, Taylor began participating in local dance events and shows. Currently, Taylor Pierce is a famous dancer. She shows off her amazing dancing skills in local dance matches. She has also established an online career on social media.
After completing her higher education, Taylor began uploading her dance content videos to Vine. She was active and uploaded videos on Vine until 2017. But after Vine went down, Taylor switched to Instagram. She shares her dance videos on her Instagram and TikTok accounts. She also has her own YouTube channel. Taylor has also uploaded her dance videos to her YouTube channel. She works as a content creator, social media influencer, and choreographer. She is successful.
.box-4-multi-112{border:none!important;display:block!important;float:none!important;line-height:0;margin-bottom:15px!important;margin-left:auto!important;margin -right:auto!important;margin-top:15px!important;max-width:100%!important;min-height:250px;min-width:250px;padding:0;text-align:center!important}
Taylor Pierce’s Net Worth, Source of Income, and Lifestyle
Taylor Pierce’s main source of income is her professional dance career. Taylor made a lot of money from her professional dancing career. Her other sources of income include paid advertising, TikTok, etc. She also earns from her online career. Taylor Pierce’s estimated net worth is around $800K USD. Famous dancer Taylor Pierce is enjoying a lavish lifestyle.
See more: Love And Death True Story of Candy Montgomery ExplainedTaylor Pierce’s Love Life and Partner
After some digging, we learned that Taylor Pierce is a lesbian. Taylor came out as a lesbian through her IG post she posted on May 14, 2019. She likes to keep a low profile. She does not reveal any details about her love life and partner. No exact information has been found regarding Taylor Pierce’s current relationship status. It is said that Taylor is in a relationship with someone special. But it is still unconfirmed.
This is Taylor Pierce’s full biography about family, father, mother, brother, sister, spouse, children, school, education, hometown, occupation, nationality, body measurements, age, height, weight, eye color, hair color, gender, ethnicity, gender, actor, date of birth, place of birth, preferences, address, zodiac sign, date of birth, religion and values net.
Information board Taylor Pierce
| Name | Taylor Pierce |
| Nickname | Don’t know |
| Sex | Female |
| Job | Dancers, TV personalities, content creators, YouTubers, social media influencers and public figures |
| Height (approx.) | in centimeters – 165 cm in meters- 1.65 m in feet inches- “5”5 |
| Weight approx.) | in kilograms– 55 kg in pounds– 121 Ibs |
| Figure Measurements (Approx.) | Don’t know |
| Eye color | Dark brown |
| Hair color | Dark brown |
| Date of birth | July 12, 1993 |
| Age (as in 2023) | 30 years old |
| place of birth | Harrisburg, Pennsylvania, USA |
| Zodiac / Sun Sign | Cancer |
| Nationality | American |
| Hometown | Don’t know |
| School | Loyola . High School |
| College | Stephen F. Austin State University and Landmark Worldwide Austin Community College |
| Academic level | Graduate |
| Religion | Christianity |
| nation | Mix |
| Level | Don’t know |
| Address | Don’t know |
| Hobbies/Hobbies | Don’t know |
| Marital status | Married |
| Work/Boyfriend/Girlfriend | Don’t know |
| sex | Don’t know |
| Parents | Father: I don’t know Mom: I don’t know |
| Siblings | Brother: Don’t know Sister: I don’t know |
| Husband/Wife/Wife/Husband | do not apply |
| Children | do not apply |
| net value | $800K USD |
Social media accounts:
Some lesser known facts about Taylor Pierce
- Taylor Pierce is a tattoo lover and has several tattoos on both arms.
- Taylor has also collaborated with a number of well-known dancers and content creators.
- Taylor has an IMDb profile.
- Taylor is an iPhone user.
- Taylor is a follower of Christianity.
Frequently asked questions about Taylor Pierce
1. Who is Taylor Pierce?
She is a celebrity dancer, media face, content creator, TV personality, social media influencer and public figure.
2. How old is Taylor Pierce?
She is 29 years old in 2022.
3. Is Taylor Pierce a Lesbian?
That’s right.
4. Who is Taylor Pierce’s partner or girlfriend?
Don’t know.
5. What is Taylor Pierce’s net worth?
She has an estimated net worth of around $800K USD.
Also Read: Duan Jansen: Wiki, Biography, Age, Height, Parents, Girlfriend, Stats, Net Worth
Sign up with us to get the latest updates on Taylor Pierce!
Categories: Trending
Source: c3kienthuyhp.edu.vn