Lola Tung: Wiki, Bio, Age, Height, Parents, Movies, Boyfriend, Net Worth
Lola Tung: Wiki, Bio, Age, Height, Parents, Movies, Boyfriend, Net Worth: Lola Tung is an American actress, television personality, famous model as well as a photo influencer. influence on social networks. She was born on October 28, 2002 in New York City, United States of America. Lola is famous for her amazing acting skills. Read this whole article to know everything about Lola Tung’s biography, age, height, parents, career, movies, boyfriend, net worth, etc!
Sneako Wiki, Age, Wife, Net Worth, …
Please enable JavaScript
Sneako Wiki, Age, Wife, Net worth, Girlfriend, Haircut@media(min-width:0px){#div-gpt-ad-wikibiography_in-box-3-0-asloaded{max-width:728px!important ;max- height:90px!important}}Lola Tung
Lola Tung’s Life and Education
She was born on October 28, 2002. Lola’s place of birth is New York City, United States of America. Lola is an American citizen. The current age of the famous actress Lola is 19 years 8 months as of June 2022. According to her date of birth, Lola’s zodiac sign is Scorpio. Famous actress Lola celebrates her birthday on October 28 every year. According to sources, Lola attended Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Arts and Performing Arts to complete her high school graduation. Lola is currently studying Dramatic Acting and Musical Theater at Carnegie Mellon University.
Lola Tung Family, Parents and Siblings
Lola belongs to a stable family. Lola’s mother’s name is Pia Tung. She is a businessman. Lola is very close to her mother. She shares a loving, caring, and affectionate relationship with her mother. We did a lot of research but could not find Lola’s father’s name at the time of this writing. According to sources, Lola’s parents are Asian. There is currently no information about Lola’s siblings. Lola is of mixed race. She believes in the Christian religion.
See more: Fact check: Is Jisoo Leave Blackpink? Fans Think Jisoo Is Leaving Blackpink In 2023@media(min-width:0px){#div-gpt-ad-wikibiography_in-medrectangle-3-0-asloaded{max-width:728px!important;max-height:90px!important}}Childhood image of Lola Tung with her mother Pia Tung
Lola Tung’s appearance
Lola has good looks. She is 5 feet tall and 6 inches tall. Lola’s body weight is about 52 kg. Lola has beautiful dark brown eyes as well as blonde hair. She has a likable personality. Lola Tung is beautiful, charming, talented and smart. Lola has a bright face with a cute smile. She wears trendy clothes.
Lola Tung Career- Actor
Lola has just entered the acting world. According to reports, Lola started her acting career in 2022. She had the opportunity to play the lead role of Belly in the TV series titled The Summer I Turned Pretty. Lola made her debut as an actress by portraying Belly in the television series The Summer I Turned Pretty. According to sources, the TV series The Summer I Turned Pretty was released on Prime Video on June 17, 2022. Lola has begun to gain recognition for her amazing acting skills in the entertainment industry. She also works as a model and social media influencer. Lola is currently working on her upcoming projects. She is doing well in her acting career.
@media(min-width:0px){#div-gpt-ad-wikibiography_in-medrectangle-4-0-asloaded{max-width:250px!important;max-height:250px!important}}@media(min-width :0px){#div-gpt-ad-wikibiography_in-medrectangle-4-0_1-asloaded{max-width:250px!important;max-height:250px!important}}.medrectangle-4-multi-111{border:none !important;display:block!important;float:none!important;line-height:0;margin-bottom:15px!important;margin-top:auto!important;margin-right:auto!important;margin-top:15px !important;max-width:100%!important;min-height:250px;min-width:250px;padding:0;text-align:center!important}
Lola Tung’s net worth, source of income and lifestyle
Lola is currently a newcomer in the entertainment industry. Lola’s main source of income is acting, modeling and advertising. In addition, Lola also makes money from paid advertising campaigns. According to sources, Lola Tung’s estimated net worth is between $250K and $450K USD in 2022. It will increase. Lola is trying her best to achieve great success and fame. Lola is living a life of luxury and pleasure.
See more: Who Killed YNG Cheese? Gillie Da King’s son dies in a tripple shootingLola Tung and her boyfriend’s love life
Lola makes anyone fall in love with her. Currently, there is no information about Lola Tung’s love life. Because Lola Tung has yet to reveal any details about her current boyfriend and her relationship status. She must reveal it. Maybe Lola is single since June 2022.
@media(min-width:0px){#div-gpt-ad-wikibiography_in-box-4-0-asloaded{max-width:250px!important;max-height:250px!important}}@media(min-width :0px){#div-gpt-ad-wikibiography_in-box-4-0_1-asloaded{max-width:250px!important;max-height:250px!important}}.box-4-multi-112{border:none !important;display:block!important;float:none!important;line-height:0;margin-bottom:15px!important;margin-top:auto!important;margin-right:auto!important;margin-top:15px !important;max-width:100%!important;min-height:250px;min-width:250px;padding:0;text-align:center!important}
This is the full biography of Lola Tung her family, others, father, brother, sister, wife, husband, children, school, education, hometown, occupation, nationality, The Summer I Turned Pretty, actor, model, body measurements, age, height, weight, eye color, hair color, gender, ethnicity, gender, actor, date of birth, place of birth, hobby, address, bow zodiac, date of birth, religion and net worth.
Lola Tung Height, Weight, Profile, Net Worth
| Name | Lola Tung |
| Nickname | Don’t know |
| Sex | Female |
| Job | Actress, Model, TV Personality and Social Influencer |
| Height (approx.) | in centimeters – 167 cm in meters- 1.67 m in feet inches-”5’6 |
| Weight approx.) | in kilograms – 52 kg in pounds – 114.64 Ibs |
| Figure Measurements (Approx.) | Don’t know |
| Eye color | Dark brown |
| Hair color | Yellow |
| Date of birth | October 28, 2002 |
| Age (as in 2022) | 20 years |
| place of birth | New York City, USA |
| Zodiac / Sun Sign | Scorpio |
| Nationality | American |
| Hometown | Don’t know |
| School | Fiorello H. LaGuardia School of Music & Arts |
| College | Carnegie Mellon University |
| Academic level | Pursuing research |
| Religion | Christianity |
| nation | Male and female (Asian descent) |
| Level | Don’t know |
| Address | Don’t know |
| Hobbies/Hobbies | Don’t know |
| Marital status | unmarried |
| Work/Boyfriend/Girlfriend | Don’t know |
| sex | Don’t know |
| Parents | Father: I don’t know Mother: Pia Tung |
| Siblings | Brother: Don’t know Sister: I don’t know |
| Husband/Wife/Wife/Husband | do not apply |
| Children | do not apply |
| net value | $250K-$450K USD in 2022 |
Social media accounts:
Some lesser known facts about Lola Tung
- Lola Tung is an American celebrity.
- Lola has an IMDb profile.
- Lola’s Instagram account has been verified.
- Lola’s current residence is in New York City.
- Lola’s date of birth belongs to the zodiac sign Scorpio.
- Lola also participated in chic dress competitions while in school.
Also Read: Gable Steveson: Wiki, Biography, Age, Height, Weight, Parents, Girlfriend, Net Worth
Sign up with us to get the latest updates on Lola Tung!
Categories: Trending
Source: c3kienthuyhp.edu.vn