Dina Pugliese- Wiki, Biography, Age, Height, Net Worth, Husband
Dina Pugliese is a television personality from Canada. She is the current co-host of City Toronto’s Breakfast Television, which she joined in 2006 to replace Liza Fromer. She announced on the air on February 15, 2023 that she would be leaving the show after 16 years, with her final date scheduled for February 24.
Table of contents
- Quick Info
- Dina Pugliese Age, Biography
- Dina Pugliese Height & Weight
- Dina Pugliese’s husband
- Dina Pugliese net worth in 2023
Quick Info
| famous name | Dina Pugliese |
|---|---|
| Year old | 49 years old |
| Date of birth | 1974-05-22 |
| sex | Female |
| Job | TV character |
| Place of birth | Toronto, Ontario |
| hometown | Canada |
| Nationality | Canadian |
| Nation | Mix |
| Horoscope | Gemini |
| Religion | Christian |
| University | York University / Humber College |
| net value | 2.3 million USD |
| The Origin of Wealth | entertainment industry |
| Wage | $63,000 |
| Marital status | Married |
| Husband | Alek Mirkovich |
| sexual orientation | Straight |
| Height | 1.83 m |
| Weight | 64kg |
| body type | Slim |
| Eye color | Brown |
| Hair color | Dark brown |
| bra cup size | 42 in |
Dina Pugliese Age, Biography
Dina Pugliese was born in 1974 on May 22. She was born in Toronto, Ontario and raised in Woodbridge, Ontario. Her nationality is Canadian and her ethnic origin is Italian-Canadian. She is now 49 years old in 2023. She grew up with two older sisters. Her zodiac sign is Gemini, and she is Christian, according to her date of birth.
In terms of education, he graduated from York University (Sociology and Mass Communication) and Humber College (Journalism).
See also Paula Meronek- Wiki, Age, Height, Net Worth, Husband, EthnicityDina Pugliese Height & Weight
Dina has a height of 1.83 m (183 cm). Her body weight is 64 kg. She has a slim body and a healthy body. Her bust is 42. Her eyes are brown and her hair is dark brown. She is very conscious of his food intake and follows a strict diet.
Dina Pugliese’s husband
Dina Pugliese is married. In July 2005, she married her husband, Alek Mirkovich. Alek, her husband, is the founder of campayn.com. Dina and Alek first met in a nightclub. When I first met Alex, she was 29 years old. Dina’s husband went to New York to buy a ring and propose to her in the romantic setting of Niagara-on-the-Lake.
The lovely couple are having a great time in their current circumstances. As time passed, their love relationship grew stronger.
Dina Pugliese net worth in 2023
As of 2023, Dina Pugliese’s net worth is estimated at $2.3 million. She lives a luxurious life thanks to her income from her profession and she also has luxury cars in her garage.
She is a guest judge on Canada’s Next Top Model and host of the Women In Film and Television Crystal Awards Gala, alongside her acclaimed work. Her main source of wealth is the entertainment industry.
redirect post
previous article
Brad Lea- Wiki, Age, Height, Net Worth, Wife, Ethnicity
Next post
Matt Amodio- Wiki, Age, Height, Net Worth, Girlfriend, Ethnicity
Let the article source Dina Pugliese- Wiki, Biography, Age, Height, Net Worth, Husband of website
Categories: Biography