Charlie Bushnell: Wiki, Bio, Age, Height, Parents, Movies, Girlfriend, Net Worth
Charlie Bushnell: Wiki, Biography, Age, Height, Parents, Movies, Girlfriend, Net Worth: Charlie Bushnell is an actor, model, social media influencer, filmmaker, Famous American businessman as well as a television personality. He was born on June 16, 2004 in Los Angeles, California, United States of America. Charlie rose to fame after portraying Bobby Canero-Reed in the comedy television series, Diary of a Future President. Read this whole article to know everything about Charlie Bushnell’s biography, age, height, parents, career, girlfriend, net worth, etc!
Priyanka Chopra Net Worth
Please enable JavaScript
Priyanka Chopra Net WorthCharlie Bushnell
Charlie Bushnell’s Life and Education
He was born on June 16, 2004. Charlie’s birthplace is Los Angeles, California and the United States of America. And Charlie is an American citizen. The current age of the famous actor Charlie is 18 years old as of 2022. According to his date of birth, Charlie’s zodiac sign is Gemini. Charlie celebrates his birthday on June 16 every year. According to reports, Charlie attended Ruskin Academy to learn more about acting. In addition, he is involved in John Rosenfeld Studios. He lives with his family in Los Angeles, California.
Charlie Bushnell Family, Parents and Siblings
Charlie belongs to a stable family. We did a lot of research and were able to find detailed information about Charlie’s family. Charlie’s father’s name is Paul Bushnell. He is a famous musician and singer. Charlie’s mother’s name is Nicole Bushnell. About Charlie’s siblings, he has an older brother in the family. Charlie’s brother’s name is Jack Bushnell. Charlie believes in Christianity.
See more: Perfect Match: Are Shayne & Chloe Still Together?Charlie Bushnell with her father Paul Bushnell
Charlie Bushnell’s appearance
Charlie has good looks. He’s 5 feet 9 inches tall. Charlie’s body weight is about 60 kg. Charlie has beautiful blue eyes as well as dark brown hair. He has a personal style. Charlie Bushnell is dashing, talented, vibrant, and smart. Charlie has a happy face with a lovely smile. His appearance is very attractive. Charlie wears trendy clothes.Charlie Bushnell
Charlie Bushnell Career- Actor
Charlie has been interested in acting since childhood. He’s inspired by Stranger Things. Charlie chose to be an actor after watching Stranger Things. His hobby led him to pursue an acting career. According to reports, Charlie started making movies with his friend when he was 10 years old. To learn professional acting skills, he also attended Ruskin Academy. Charlie stepped into the entertainment industry.
In 2018, Charlie made his television debut with a short film called Je Suis Ici. He portrayed Austin in the short film Je Suis Ici. Later, Charlie appeared in another short film, Wetworks. He was cast as Bobby Canero-Reed in the dream comedy series, Diary of a Future President. He portrayed Bobby Canero-Reed in the series Diary of a Future President. Currently, Charlie Bushnell is a famous actor. In June 2022, it was revealed that Charlie Bushnell had been cast for the upcoming series Percy Jackson and the Olympians.
Charlie Bushnell’s Net Worth, Income and Lifestyle
Charlie’s main source of income is his acting career. Charlie earns a good income from his acting career. He also earns from modeling. According to sources, Charlie Bushnell’s estimated net worth is between $700K and $850K USD in 2022. He is very rich. Charlie is living a lavish and happy lifestyle.
See more: Tử vi vui 12 cung hoàng đạo ngày 18/6: Xử Nữ thiếu quyết đoán, Cự Giải mâu thuẫnCharlie Bushnell’s Love Life and Girlfriend
Currently no information has been found about Charlie’s love life. Because Charlie hasn’t revealed any details about his current relationship status with his girlfriend. You must reveal it. After scrolling down his IG profile, we learned that he shared some photos with his best friend, Tess Romero. She is also an actress. Charlie and Tess Romero both worked together on Diary of a Future President. Maybe Charlie remains single as of June 2022.
Charlie Bushnell with his best friend Tess Romero
This is Christopher Briney’s full biography, family, mother, father, brother, sister, wife, children, school, education, hometown, profession, nationality, actor, Wetworks, Diary of a Future President , body measurements, age, height , weight, eye color, hair color, gender, ethnicity, gender, actor, date of birth, place of birth, hobby, address, zodiac sign, date of birth , religion and net worth.
Charlie Bushnell Biography, Height, Weight, Profile, Net Worth
| Name | Charlie Bushnell |
| Nickname | Don’t know |
| Sex | male |
| Job | Actors, Models, TV personalities and Social Media Influencers |
| Height (approx.) | in centimeters – 175 cm in meters – 1.75 m in feet inches-”5’9 |
| Weight approx.) | in kilograms – 60 kg in pounds – 132 Ibs |
| Figure Measurements (Approx.) | Don’t know |
| Eye color | Blue |
| Hair color | Dark brown |
| Date of birth | June 16, 2004 |
| Age (as in 2022) | 18 years |
| place of birth | Los Angeles, California, USA |
| Zodiac / Sun Sign | Gemini |
| Nationality | American |
| Hometown | Don’t know |
| School | Ruskin Academy |
| College | Don’t know |
| Academic level | Graduate |
| Religion | Christianity |
| nation | Mix |
| Level | Don’t know |
| Address | Don’t know |
| Hobbies/Hobbies | Don’t know |
| Marital status | unmarried |
| Work/Boyfriend/Girlfriend | Don’t know |
| sex | Don’t know |
| Parents | Father: Paul Bushnell Mother: Nicole Bushnell |
| Siblings | Brother: Jack Bushnell Sister: I don’t know |
| Husband/Wife/Wife/Husband | do not apply |
| Children | do not apply |
| net value | $700K-$850K USD in 2022 |
Social media accounts:
Some lesser known facts about Charlie Bushnell
- Charlie Bushnell is an American celebrity.
- Charlie has an IMDb profile.
- Charlie has also been featured in commercials.
- Charlie also works as a model.
- Charlie loves spending time with his friends and co-stars
Also Read: Aliza Jane: Wiki, Biography, Age, Height, Parents, Ethnicity, Boyfriend, Net Worth
Sign up with us to get the latest updates on Charlie Bushnell!
Categories: Trending
Source: c3kienthuyhp.edu.vn